+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Trojlístek bylin, o kterých jste možná ještě neslyšeli

7. 6. 2018 4 minuty čtení
Někdo jim říká superpotraviny, jiný je nazývá zázraky přírody. O jejich účincích ví lidstvo obvykle hodně dlouho, ale až poslední dobou bývají potvrzovány laboratorními výzkumy a lékařskými studiemi. Ať už sázíte na znalosti dávných Inků nebo se přikláníte k závěrům Ajurvédy, tuhle trojici bylin byste neměli minout.

Pomohou při řadě potíží, chutnají velmi příjemně a nevyžadují žádnou dlouhou přípravu.

Lucuma - náhrada cukru, která zlepšuje fyzičku a zkrášluje pleť

Prášek z plodů peruánského stromu Pouteria lucuma v našich končinách ještě příliš nezdomácněl. Až si ale přečtete, co všechno umí, budete chtít mít doma aspoň čtvrt kila. Protože lucuma vnese do vašeho jídelníčku vitaminy B3 a C, antioxidanty, zinek, vápník, železo i bílkoviny.

Jak vlastně lucuma vypadá? Představte si ovoce tvarem podobné avokádu, které pod zelenohnědou slupkou ukrývá oranžovou šťavnatou dužinu a několik velkých hnědých semen. Právě dužina, pro kterou se lucumě přezdívá eggfruit, je zdrojem cenných látek. Stromy plodící lucumu rostly původně v Peru, Ekvádoru a Chile. Dnes se pěstují i v Kalifornii, Laosu nebo Vietnamu. Lucuma padá ze stromů nezralá, je potřeba ji nechat uzrát a její dužinu zpracovat na prášek.

Jednou z  největších výhod lucumy je sladká, karamelově ovocná chuť a zároveň nízký glykemický index. Proto ji lze používat k doslazení nejrůznějších pokrmů, čehož využívají například lidé trpící diabetem (viz studie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19459727). Navíc lucuma pomáhá:

  • doplnit vitamin B3 rozvíjející svalovou hmotu, což oceňují například vegetariáni,
  • dobrému trávení, protože její vláknina eliminuje nadýmání a předchází zácpě,
  • hojit poškozenou kůži, omlazovat pleť a eliminovat vrásky
    (více ve studii https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20883291),
  • stabilizovat hladinu cukru v krvi a zajistit dostatek energie po celý den,
  • kontrolovat váhu a nahradit hnědý cukr i umělá sladidla,
  • posilovat zdraví srdce a cév, snižovat hladinu cholesterolu,
  • bojovat se záněty,
  • podporovat správnou funkci nervové soustavy, udržovat stále dobrou náladu.

Dalším plusem peruánského ovoce je široké spektrum použití. Světle zlatožlutý prášek můžete přidat do smoothie, koktejlů, kaší, zmrzliny nebo pudinků. Lze jím osladit koláče i sušenky.

Camu camu – posilovač imunity, který nabíjí energií a podporuje plodnost

Šedesátkrát více vitaminu C než pomeranč obsahuje camu camu, další zázračné ovoce z Jižní Ameriky. Keř, na kterém plody připomínající citrony roste, se jmenuje Myrciaria dubia. Své doma má v Amazonii, začínají ho ale pěstovat i v Číně a Japonsku. Důvody jsou nasnadě. Camu camu se dostává do centra pozornosti vyznavačů zdravého životního stylu na celém světě a poptávka po něm roste.

Bobule světle oranžové barvy chutnají silně kysele až trpce. Málokdy se proto konzumují čerstvé. Častěji bývá camu camu sušeno a mleto na velmi jemný prášek. Ten si zachovává všechny prospěšné látky, dobře se skladuje a snadno používá. Chemické rozbory ukazují na přítomnost vysokého množství vitaminů C (až 1 180 procent denní doporučené dávky) a B3, draslíku, lecitinu, železa, fosforu, riboflavinu a betakarotenu. Široká škála aminokyselin vstřebávání vitaminu C výrazně napomáhá.

Konzumace camu camu prospívá tělu do hlavy k patám. Zmíněný vitamin C má výrazný vliv na celkovou kondici a obranyschopnost, kromě toho ale prášek podporuje:

  • správné fungování srdce a ledvin, regeneraci svalů i kostí,
  • ochranu DNA před poškozením
    (např. studie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296744/),
  • snížení hladiny cukru v krvi,
  • duševní pohodu a zachování dostatku energie,
  • schopnost těla bojovat se záněty a zbavovat se toxinů,
  • prevenci diabetu a některých typů karcinomů,
  • zdraví spermií, libido a plodnost.

Prášek chutná spíš nevýrazně, což je vlastně fajn, protože ho lze zamíchat do jogurtu, čerstvé šťávy, ovesné kaše, smoothie. Můžete jím posypat oblíbené ovoce nebo ho přidat do těsta na sušenky či dorty. Zajímavé je také zevní použití. Camu camu přidejte k pleťovému krému a použijte jako masku.

Pamatujte, že camu camu obsahuje skutečně velké množství vitaminu C, což při nadměrné konzumaci může vyvolat průjmy nebo zvýšit riziko ledvinových kamenů. Za bezpečnou denní dávku se považuje 2-5 čajových lžiček prášku denně.

Kurkuma – elixír mládí, který tlumí bolest a chrání srdce

Kurkuma není ovoce a neroste v Jižní Americe jako předchozí superpotraviny. Po právu se k nim však řadí. Oddenky takzvaného indického šafránu zbavují mnoha neduhů a obtíží. Ačkoli například ajurvéda využívá kurkumu přes tisíc let, evropští výživoví specialisté se o ni začínají hlouběji zajímat až v poslední době.

Nezbytná součást oblíbeného koření kari není nic jiného, než oddenek vytrvalé byliny Curcuma longa. Pěstuje se v Číně a Indii, ale také v Indonésii, na Srí Lance či v Pákistánu. Kurkuma má jasně zlatooranžovou barvu a bylinnou, štiplavou chuť. Lze ji používat čerstvou nebo sušenou ve formě prášku. K jejím specifickým vlastnostem patří schopnost barvit potraviny i látky, čehož hojně využívají například Indové.

Tajemství kurkumy spočívá zejména v kurkuminu. Velmi silný antioxidant vykazuje protinádorové účinky. Spolu s minerálními látkami a bílkovinami dělá z kurkumy silného pomocníka při:

  • zánětlivých onemocněních kůže a střev
    (viz https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/),
  • bolestech hlavy, zad i kloubů včetně artritidy a chronické bolesti,
  • nemocech kůže jako například psoriáza, lupénka nebo sklerodermie či akné,
  • srdeční hypertrofii spojené s rizikem zvýšeného krevního tlaku a infarktu,
  • poklesu kognitivních funkcí u osob trpících například Alzheimerovou chorobou,
  • stavech deprese.

Není bez zajímavosti, že účinky kurkumy znásobuje černý pepř. Je tedy výhodné užívat obě koření zároveň, například jako takzvané Zlaté mléko. Kurkumu lze také přidat do lázně k oplachování obličeje. Nejčastěji se ovšem toto koření používá v omáčkách, pečivu, džusech nebo sušenkách.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »